Тема:
|
Розряди займенників
|
Мета:
|
ознайомити із розрядами займенників ; виробляти вміння розпізнавати їх у
тексті; виховувати в учнів традиційну повагу до глави сім’ї.
|
Тип уроку:
|
урок засвоєння нових знань.
|
Метод:
|
робота в групах, еврестична бесіда, діалог, виразне читання, аналіз,
узагальнення.
|
Обладнання:
|
картки із заваданнями, опорні таблиці, підручники
|
Хід уроку
І
Актуалізація опорних знань.
Вдома
учні готували зв’язну розповідь “Займенник як
частина мови”. За допомогою опорної таблиці розказати про займенник.
- Чому займенник має таку назву?
ІІ
Мотивування навчальної діяльності учнів.
Як ви вже сказали, є займенники, які
відповідають на питання хто? що? Вони відміняються за відмінками. Є займенники,
що відповідають на питання який? чий? Вони змінюються за родами, числами,
відмінками. Є займенники, що відповідають на питання скільки? Вони відміняються
за відмінками.
Проте
кожна з цих груп займенників об’єднує кілька розрядів за
значенням. Всього у займенника 9 розрядів.
До речі, скільки груп за значенням має прикметник, числівник?
Звичайно, що запам’ятати всі непросто.
Ваше
завдання – прослухати вірш і запам’ятати якомога більше
розрядів. А потім об’єднатися в групи і
виробити систему найлегшого запам’ятовування розрядів
займенників.
ІІІ Засвоєння
нових знань
1. Виразне читання вірша
Д.Білоуса с.285.
Займенники є особові
Я й ми, ти й ви, що їм дано
особи замінять у мові – він, вона, вони й воно.
Зворотний вкаже на предмет
як на об’єкт своєї ж дії:
себе, собі... – Це наперед
З нас кожен визначить зуміє.
Присвійні – тут, якщо простежить,
Таїться в назві вже самій
Те, що предмет комусь належить:
Свій, наш, і ваш, і твій, і мій.
Цей, той, такий, а також стільки –
Виразно вказують на щось.
Ще означальні – це постійно
Щось, кимсь виконується десь
Без допомоги, самостійно:
Сам, всякий, інший, кожен, весь.
Питальні легко розкривають
Своєї сутності секрет:
Хто, що, котрий і чий питають,
Яка особа чи предмет.
Відносні – що? Це ті ж питальні
У функції сполучних слів,
В складнопідрядності – єднальні,
Їх пам’ятать сам бог велів.
І неозначені – це те, що
Й питальні (схожі не дарма):
Хтось, будь-хто, деякий і дещо,
Але конкретності нема.
І заперечні – ті ж ознаки,
Що й у питальних, тільки з ні:
Ніхто, ніщо, нічий, ніякий –
Як бачим, також не трудні.
2.
Робота в групах.
Опрацювати § 39, опорну таблицю і виробити
найлегшу систему запам’ятовування займенників
(5хв.)
3. Керівник команди пропонує свою систему запам’ятовування розрядів займенників. Підсумовуючи сказане
учнями, вчитель читає власний вірш
Особові
і зворотний знає
Всяк
з дитинства.
А
питальні – це й відносні,
Коли
не питати.
А
якшо додати ні,
Стануть
заперечні.
Потім
вказувати кожен
Любить
іншому завжди.
І за
це усі їх назвали вказівні.
Ті,
що свідчать приналежність,
Здавна
є присвійні.
А
іще є означальні
Й
неозначені також.
Треба
всіх їх пам’ятати
Хоч
ти чи не хоч!
Увага!
Розряд займенників визначається за початковою формою (н.в.)
ІV Вироблення умінь,
навичок, щодо розрізнення розрядів займенників.
1. Виписати із поданого тексту займенники і
вказати розряди.
Батько
Багато бачив я гарних
людей, але такого, як батько, не бачив. Голова в нього була темноволоса, велика
і великі розумні сірі очі, тільки в очах чомусь завжди було повно смутку: тяжкі
кайдани неписьменності і несвободи. Весь в полоні у сумного і весь в той же час
з якоюсь внутрішньою високою культурою думок і почуттів.
Скільки він землі впорав,
скільки хліба накосив! Як вправно робив, який був дужий і чистий. Тіло біле,
без єдиної точечки, волосся блискуче, хвилясте, руки широкі, щедрі. Як гарно
ложку ніс до рота, підтримуючи знизу скоринкою хліба, щоб не покрапать рядно
над самою Десною на траві. Жарт любив, точене, влучне слово. Такт розумів і
шанобливість.
Одне, що в батька було
некрасиве, - одяг. Ну такий носив одяг негарний, такий безбарвний, убогий!
Неначе нелюди зухвалі, аби зневажити образ людини, античну статую укрили брудом
і лахміттям. І все одно був красивий, - стільки крилося в ньому багатства.
Косив він чи сіяв, гукав на
матір чи на діда, чи посміхався до дітей, чи бив коня, - однаково ...
З нього можна було писати
лицарів, богів, апостолів, великих учених чи сіятелів, - він годивсь на все.
Багато наробив він хліба, багатьох нагодував, урятував од води, багато землі
переорав, поки не звільнився від свого смутку.
У
виконання вічного закону життя, схиливши сиву голову, шапку знявши й освятивши
мислі мовчанням, прибитий журбою талант, нехай сам продиктує мені свій заповіт.
(за О.Довженком)
(я, нього, з нього, мені – особові
такого, той, такий, чтільки – вказівні
весь, сама, все, сам – означені
якоюсь – неозначений
який – відносний
свого, свій – присвійний)
-
Які розряди займенників нам зустрілися у цьому тексті?
(особові, відносні, вказівні, означальні, неозначені, присвійні)
-
Яких розрядів займенників нема у даному тексті?
(зворотний, питальні, заперечні)
-
Які розряди тісно пов’язані із відносними? Поясніть.
(питальні, заперечні)
Так писав про свого батька О.Довженко. “Шануй
батька й матір”, - сказано в Біблії Чи шануєте свого батька ви? За що?
2.Діалог “Мій батько”.
3. Вибірково-розподільний
диктант. Виписати займенники і вказати їх розряд.
Швидко, шкидко ми побачимось...
Швидко, швидко ми побачимось
Рідна матінко моя...
Наговоримось, наплачемось...
Розжену
я хмари-тученьки
На
пооранім чолі,
Обцілую твої рученьки...
Замету усі доріженьки,
Де ходила ти сумна,
Змию слізьми твої ніженьки...
Розкажу
тобі, старесенькій,
З
чим зустрівся я в житті,
Коли
вийшов я малесенький...
Все розтрачено, розгублено,
Бо воно було людьми
Не шановано, не люблено...
І
зберіг я тільки, ненечко,
Скарб
один, що ти дала,
Золоте,
як зірка, сердечко...
Виглядай мене в віконечко...
Незабаром я прийду,
Принесу я серце-сонечко...
(моя, твої – присвійні
усі, все – означальні
ми, я, ти, тобі, воно, мене
–особові
чим, що – відносні)
-
Із якими розрядами займенників ви зустрічалися у цій
вправі? ( присвійними, означальними, особовими , відносними)
-
Які розряди ще знаєте? (зворотні, питальні, заперечні,
вказівні, неозначені.)
V Підсумок уроку
Кросворд “Сховане слово”
з
|
||||||||||||||
а
|
||||||||||||||
й
|
||||||||||||||
м
|
||||||||||||||
е
|
||||||||||||||
н
|
||||||||||||||
н
|
||||||||||||||
и
|
||||||||||||||
к
|
1. Розряд, до якого належить
займенники весь, всякий, кожний (10 букв)
2. Розряд займенииків, що
має протилежне значення по відношенню до питальних
3. Займенник, що вказують на
приналежність комусь, чомусь (9 букв)
4. Займенник, яким можна
назвати нас усіх.
5. Розряд, до якого належить
займенники будь-хто, хто-небудь, хтось, щось.
6. Розряд, що представлений
тільки одним займенником (8 букв)
7. Якими є питальні
займенники у складному реченні, тобто, коли не виражають запитання.
8. Розряд займенника, що
дуже подібний до відносних
9. Займенники, що вказують
на щось або когось.
VІ Домашнє завдання
§ 39. Вправи 384 (письмово), 383 (усно). Діалог
“Мої взаємини з батьком або мамою”