Мета:  поглибити знання учнів про життя і творчість І. Франка; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, увагу, спостережливість, уміння аналізувати, робити висновки, формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття пошани, поваги до творчої діяльності Івана Франка, інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку:  урок розвитку зв’язного мовлення.
Метод: колективний проект із використанням мультимедійних технологій.
Обладнання: презентації, запис пісні «Знаєш…», портрет І. Франка, міні-виставка творів письменника, альбом «Життя і творчість в портретах, ілюстраціях, документах» (про Івана Франка), дидактичний матеріал (тестові завдання, картки), підручник.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Звучить пісня Віталія Козловського на слова І.Франка «Знаєш…»
ІІ. Повідомлення теми та мети проекту, мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель. Як ви думаєте, чиї слова покладені на музику Віталієм Козловським?
( І.Я.Франка)
               Віталій Козловський поклав на музику вірші Івана Франка, свого земляка. У результаті вийшла пісня «Знаєш…»,  яка  поєднала  ХІХ і ХХІ століття, підтвердивши милозвучність українського слова. Сьогодні  у нас урок розвитку зв’язного мовлення, на якому ми створимо колективний проект із використанням  мультимедійних технологій.
             Запишемо тему нашого колективного проекту «Сторінки великого життя». Епіграфом до уроку  візьмемо слова Івана Франка:        
Все, що мав у житті, він віддав
                                               Для одної ідеї,
                                               І горів, і яснів, і страждав,
                                               І трудився для неї.
І.Я.Франко
        Що ж це була за ідея вам доведеться розкрити впродовж уроку? У кожного на парті лежить хронологічна таблиця до життєвого і творчого щляху І.Я.Франка. У таблиці заповнена тільки права сторона. Ваше завдання  протягом уроку заповнити ліву колонку.
       Для початку звернемо увагу, що сказано про Івана Франка у Вікіпедії.
Довідка (спроектована на екран)                                                                         
      При народженні: Іван Якович Франко
      Псевдоніми, криптоніми: Джеджалик, Живий, Кремінь, Мирон, Марко
      Дата народження: 27 серпня 1856
      Дата смерті: 28 травня 1916
      Місце смерті: Львів, Королівство Галичини, Австро-Угорська імперія (тепер - м. Львів, Україна)
      Національність: Українець
      Громадянство: Австро-Угорська імперія
Премії: Премія Російської Академії наук імені О. Котляревського (1917)
          Перш за все вражає рід занять цієї людини.
Михайло Коцюбинський про нього сказав: «…Тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить – і вас здивує, як ця невисока фігура росте й росте перед вами, мов у казці. Вам стане тепло і ясно од світла його очей, а його мова здається не словом, а сталлю, що б’є об кремінь і сипле іскри».
            Сучасників вражала феноменальна пам'ять Івана Франка, енциклопедична освіченість, глибоке розуміння людської психології, особливо дітей, простота і скромність у спілкуванні, велика жага до праці.
Він був великою людиною, яких нечасто народжує земля. Поміж інших шанобливих означень ми говоримо про нього – «геніальний».
«Ніхто з часу Шевченка не мав такого величезного впливу на загальноукраїнський культурний процес, зокрема на розвиток української прогресивної літератури, як Іван Франко» , - писав Максим Рильський.
ІІІ. Робота над складанням проекту.
Сьогодні на уроці ми створимо колективний проект, над яким ви працювали попередньо вдома. Перша група учнів готувала презентацію про життєвий шлях І.Я.Франка. Надамо їм слово.
2. Презентація «Життєвий шлях І.Я.Франка».
( У процесі презентації звучать поезії «Пісня і праця», «Панські жарти»).
Вчитель: Отже, основним у житті Каменяра була праця і боротьба. Девізом життя були слова «Лиш боротись – значить жить».
Друга група готувала презентацію про творчий шлях письменника.  Запрошуємо їх до слова.
3. Презентація «Творчий шлях Івана Франка».
Вчитель: Щоб пізнати краще постать Франка, ми мусимо знати не тільки його життя і творчість, а й те , з ким дружив, що його хвилювало в житті.
Таке завдання мала третя група. Надамо їм слово.
4. Презентація «Естетичні уподобання І.Я.Франка».
            Вчитель: Отже, всього, чого досяг Іван Франко у житті, досягнуто титанічною працею, наполегливістю. Щоб переконатися, чи уважними ви були сьогодні на уроці, проведемо гру «Відгадай».
ІV. Підсумок уроку.
1. Гра «Відгадай». (Вам необхідно підтвердити рід занять Івана Франка, які називає вчитель, його творами або конкретними справами. Рід занять прикріплений на дошці, праці надруковані на окремих аркушах).
Поет - «Баляди і разкази»,  «З вершин і низин», «Зів’яле листя»,  «Мій Ізмарагд», «Із днів журби». 
Прозаїк - “Петрії і Довбушки”, «Перехресні стежки», «Борислав сміється», «Захар Беркут».
Драматург - «Украдене щастя».
Історик літератури - журнал «Літературно-науковий вісник», стаття про драму Пушкіна «Борис Годунов», стаття «Тарас Шевченко».
Перекладач – Гомера,  Софокла,  Горація.
Науковець - доктор російської словесності, захистив докторську дисертацію з філології у Віденському університеті.
Політик - створив радикальну партію.
Видавець - «Громадський друг», «Житє і слово».
2. Тест «Життєвий і творчий шлях І.Я.Франка».
Вчитель: Наш урок добігає кінця. Крім презентацій, ви підготували газету, яку після уроку вивісимо в коридорі, намалювали ілюстрації до улюблених творів, підготували виставку його книг.
У процесі уроку всі мали заповнити хронологічну таблицю, її можна вклеїти у зошит.
V. Оцінювання знань учнів.
VІ. Домашнє завдання.
Вивчити біографію І.Я.Франка, прочитати поему «Іван Вишенський».




Народився у с. Нагуєвичі Дрогобицького району Львівської області у родині коваля Якова Франка і Марії  Кульчицької.

Народився у с. Нагуєвичі Дрогобицького району Львівської області у родині коваля Якова Франка і Марії  Кульчицької.

Навчався у початковій школі с. Ясениця Сільна.

Навчався у початковій школі с. Ясениця Сільна.

Продовжив навчання у Дрогобицькій "нормальній школі" отців Василіан.

Продовжив навчання у Дрогобицькій "нормальній школі" отців Василіан.

Вступив до Дрогобицької гімназії.

Вступив до Дрогобицької гімназії.

Перший вірш Франка мав назву "На Великдень 1871 року“

Перший вірш Франка мав назву "На Великдень 1871 року“ 

Поетична збірка “Баляди і разкази”

Поетична збірка “Баляди і разкази”

Вступає на філософський факультет Львівського університету.

Вступає на філософський факультет Львівського університету.

Перший арешт.

Перший арешт.

Другий арешт.

Другий арешт.

Історична повість «Захар Беркут».

Історична повість «Захар Беркут».

Обвінчався з Ольгою Хорунжинською.

Обвінчався з Ольгою Хорунжинською.

Вийшла поетична     збірка «З вершин і низин».

Вийшла поетична     збірка «З вершин і низин».

Був співробітником  польської газети «Кур'єр Львовський»

Був співробітником  польської газети «Кур'єр Львовський»

Третій арешт.

Третій арешт.

Разом з Павликом Франко організовує українську радикальну партію

Разом з Павликом Франко організовує українську радикальну партію

Збірка «Зів’яле листя»

Збірка «Зів’яле листя»

Видає журнал «Житє і слово»

Видає журнал «Житє і слово»

Співробітник  журналу «Літературно-науковий вісник».

Співробітник  журналу «Літературно-науковий вісник».

Написав поему «Мойсей».

Написав поему «Мойсей».

Присвоєно почесний ступінь доктора російської словесності.

Присвоєно почесний ступінь доктора російської словесності.

Хворий письменник переїхав до свого будинку у Львові

Хворий письменник переїхав до свого будинку у Львові

Іван Якович Франко закрив навіки свої світлі стомлені очі.

Іван Якович Франко закрив навіки свої світлі стомлені очі.

Останки Франкові були перенесені на вічний спочинок у могилу на Личаківському кладовищі

Останки Франкові були перенесені на вічний спочинок у могилу на Личаківському кладовищі